• Evke Trade Tower Ofis18
  Osmangazi/Bursa
 • Pzts. - Cum : 9:00 - 18:00
  Cmts: 9:00 - 14:00

Robotik Cerrahi ile Kısmi Diz Protezi

Robotik Cerrahi ile Kısmi Diz Protezi

Günümüzde modern mühendislik dalları ile ileri tıbbi teknolojinin birleşmesi sonucu ortaya çıkan, cerraha hastanın anatomisine uygun diz protez yerleşmeni tasarlama ve uygulama olanağını veren ileri düzey teknolojidir.

Diz eklemindeki bozulma yani kireçlenme ekleminin tümünde değil, yalnız bir bölümünde varsa, daha doğal diz hissi sağlanması amacıyla kısmi diz protezi yapılması uygundur. Kısmi diz protezinde çapraz bağlar korunur, daha az kemik çıkarılır ve daha küçük kesi yapılır. Hasta için daha küçük bir cerrahi girişimdir. Ancak cerrahi teknik olarak zor bir işlem olduğundan tercih edilmemekteydi.

Robotik eklem protez cerrahisi ile bu zorluk ortadan kalkmıştır. Robotik sistem ile yalnızca kireçlenmenin zarar verdiği diz bölümünü hedef alıp, o kısmı çevreleyen sağlıklı doku ve bağları koruyarak kısmi diz protez ameliyatları başarı ile yapılmaktadır.

Robotik eklem cerrahisinde kullanılan NAVIO diz robotu ile ameliyat esnasında dizin anatomisinin sanal tasviri yapılır ve cerrahın kontrolünde yumuşak doku dengesini matematiksel verilerle görselleştirerek implantların dengeli bir şekilde yerleştirilmesi sağlanır. Cerrah, NAVIO’nun robot destekli el aletini kullanarak hasarlı kemiği kalan sağlıklı kemikten ayırır. El aleti, cerrah tarafından tanımlanan plan dahilinde kemik rezeksiyonu uygular ve implantı doğru bir şekilde yerleştirilir.

Cerrahın kontrolü altında yapılan robotik cerrahi yöntemi ile hata payı ortadan kalkarken, ameliyat sonrası iyileşme süreci de daha kısa, daha ağrısız ve daha kolay olur.

Robotik cerrahi ile kısmi diz protez ameliyatı nasıl yapılır?

Robotik eklem protez cerrahisinde kullanılan NAVIO sistemi ile ameliyat esnasında dizin 3D modeli oluşturulur. İmplant boyutuve protez yerleşimindeki açılar ve protez parçalarının birbirine uyumu belirlenir. Cerrahın kontrolünde yumuşak doku dengesi sayısal verilerle görselleştirilerek implantların dengeli bir şekilde yerleştirilmesi sağlanır. Böylece cerrah, robotik kolu elinde tutarak ve kontrol ederek implantı en uygun açıda ve en stabil şekilde yerleştirilir.

Tecrübeli bir ortopedik cerrahın bile manuel olarak implant pozisyonlarını ayarlarken bir miktar yanılma payı bulunmaktadır. Robotik sistem ile ameliyat sırasında dizin bütün kıvrılma açılarında implantların uyumu kinematik olarak değerlendirilir. Doğru diz kinematikleri ve yumuşak doku dengesini sağlamak için ameliyat sırasında gerçek zamanlı ayarlama da yapılır. Böylece cerrahi işlemin hastanın kendi anatomisine özel olarak, son derece hassas ve yüksek doğrulukta başarılmasını sağlar. Ameliyatı cerrah gerçekleştirirken robotik sistem cerrahın planlama dışına çıkmasına ve hata yapmasına engel olur. Bu durum ileride istenmeyen mekanik komplikasyonlar gelişme riskini de azaltır.

Robotik cerrahi ile dizde yalnızca bozulmuş eklem yüzeyi ve kemik yapılarının çıkarılması sırasında diğer tüm diz bağları korunduğundan, hastalarda daha doğal bir diz hissi sağlanabilir. Ayrıca sağlıklı kemikler korunmuş olduğundan, robotik cerrahi ile kısmi diz protezi yapılan hastalar ileride gerektiğinde tam diz protez işlemine de uygun adaylar olmaya devam ederler.

Robotik cerrahi ile yapılan kısmi diz protezinde daha küçük kesi uygulanması, doku travmasının minimum olması ve sağlıklı kemiklerin maksimum korunması sonucu, hastanın daha hızlı ve daha ağrısız iyileşip, günlük hayatına daha çabuk dönmesi sağlanır. Genellikle ameliyattan sonra aynı gün veya ertesi gün destekle yürümeye başlanır. Hastalar genel sağlık durumlarına göre, birkaç hafta sonra günlük yaşamlarına dönerler.

Tüm protez implantlarının hastanın vücut ağırlığı, aktivite düzeyi ve şekli, kendi kemik yapısının kalitesi ve doktorunun tavsiyelerine uyması gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişen, beklenen bir ömrü vardır. Robotik cerrahide teknik ölçümlerin yüksek doğruluk ve duyarlılıkta hesaplanıp, her hastaya özgü olarak implantın en ideal anatomik pozisyonda yerleştirilebilmesi, implantta daha az aşınma ve gevşemeye neden olarak protez ömrünün uzamasına katkıda bulunur.

İleri düzeyde gelişmiş NAVIO robotik teknoloji detaylı planlama ile hastaya özgü ve cerrahi işlemin yapılmasını sağlayarak Kısmi Diz Protez işleminde hata riskini azaltır ve cerrahın başarı oranını yükseltir.

Robotik cerrahi ile yapılan kısmi diz protezinin avantajları

 • İleri düzeyde gelişmiş robotik teknoloji kullanımı
 • Yüksek çözünürlüklü, hastaya özgü görüntüleme sistemi ile ameliyat esnasında detaylı planlama olanağı
 • Dizin yalnızca hasarlı olan bölümüne hassas bir şekilde kısmi protez yapılabilmesi
 • Sağlıklı kemik eklem alanının korunması
 • Dizdeki tüm bağların korunması
 • Daha küçük cerrahi kesi ile uygulanması
 • Doku travmasının minimum olması
 • Daha doğal bir diz hissi vermesi
 • Daha hızlı ve daha ağrısız iyileşme
 • Günlük hayata daha çabuk dönebilme
 • İmplantların yüksek doğrulukta yerleştirilmiş olması nedeni ile protezin ömrünün uzaması