• Evke Trade Tower Ofis18
    Osmangazi/Bursa
  • Pzts. - Cum : 9:00 - 18:00
    Cmts: 9:00 - 14:00

Robotik Cerrahi ile Tam Diz Protezi

Robotik Cerrahi ile Tam Diz Protezi

Diz ekleminiz, uyluk kemiğinin (femur) kaval kemiğiyle (tibia) buluştuğu yerdir. Normal anatomik yapıda dizlerin düzgün hareket edebilmesi için dizdeki tüm bileşenler (kemik, kıkırdak, sinovyal membran, bağlar, tendonlar, kaslar) birlikte ve doğru çalışmalıdır. Diz ekleminde, kıkırdak, kemiklerin birbirine sürtünmesini önlemek için koruyucu görev görür. Sinovyal membran adı verilen ince, pürüzsüz tabaka ise kemikler hareket ettikçe sürtünmeyi azaltır ve aşınmayı önler. Çeşitli nedenlerle doğal yapıyı bozan inflamasyon durmunun genel adına artrit denir.

Artrit, uyluk ve kaval kemiği arasındaki kıkırdak dokuyu yıpratır ve iki kemiğin birbirine sürtünmesine neden olur. Sonuçta eklem çukurlaşır, aşınır ve düzensiz hale gelir, bu da ağrı, sertlik ve dengesizliğe neden olur. Bu nedenle bazı durumlarda bacağın hareketi önemli ölçüde sınırlanabilir. Diziniz, aktif yaşam tarzınızı korumanın zorlaşacağı ölçüde hasar görür veya kronik ağrı yaşamaya başlarsanız, total diz protezi sizin için uygun yöntem olabilir.

Diz eklemi çevresinde ağrıya neden olan artritin genel adı osteoartrit, yani kireçlenme, en yaygın diz hasarlarından biridir. Diz kireçlenmesi ileri seviyelerde olan ve eklem ağrısı gittikçe artan hastalarda kısmi diz yerine total diz protezi uygulanır.

NAVIO Cerrahi Sistemi, cerrahınızın ameliyatı sadece benzersiz anatominize göre planlamasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bilgisayar ve robotik desteği bir arada kullanarak total diz implantınızın en uygun şekilde konumlandırılmasını sağlar.

Yöntem: Total diz protezi, her hastanın kendine özgü anatomisinin belirlenmesi ile başlar. Bu bilgiye göre, dizdeki hasarlı kemik bölgeleri çıkarılır ve her biri hastaya uygun en iyi sonucu sağlayacak yeni implant bileşenleri dizin doğal yapısına göre yüksek hassasiyet ile hizalanır.Klinik Kanıtlar

» Robotik destekli lateral unikompartmantal diz artroplastisinden sonra spora daha hızlı dönüş sağlandığı, karşılaştırmalı bir çalışma ile kanıtlanmıştır (Canetti R, vd., Arch Orthop Trauma Surg. 2018; 138: 1765-1771).

» Osteoartritli hastalarda, Nisan 2012 ile Aralık 2016 arasında NAVIO el tipi robot teknolojisi ve geleneksek cerrahi teknikleri ile tek bir cerrah tarafından yapılan lateral UKA'ların analizi yapılmıştır.

» Çalışmada 11 hastada (yaş ortalaması 66.5) NAVIO sistem, 17 hastada (yaş ortalaması 59.5) geleneksel cerrahi yöntemi uygulanmıştır. Ortalama 37.2 ay boyunca takip edilen hastalarda spora dönüş süreleri ve diz fonksiyonları karşılaştırılmıştır.

» Çalışmanın sonucunda, NAVIO sistemin uygulandığı hastaların geleneksel cerrahiye kıyasla spora dönüş sürelerinin ortalama 6.3 ay daha erken olduğu gösterilmiştir (şekil). Ayrıca NAVIO, geleneksel cerrahiye kıyasla daha olumlu diz fonksiyon sonuçları elde edilmesini sağlamıştır.» Geleneksel cerrahi ile karşılaştırıldığında, NAVIO robotik cerrahi yöntemi özellikle sportif faaliyetler açısından yüksek beklentileri olan genç, aktif hastalar için postoperatif aktivite düzeylerinin planlanması konusunda yardımcı olacaktır (Canetti R, vd., Arch Orthop Trauma Surg. 2018; 138: 1765-1771).

» Sağ dizinde önceden yapılmış kısmi diz protezinden memnun olan, ancak sol dizinde şiddetli ağrı yaşamaya başlayan 53 yaşındaki erkek hasta vakası (Gregori A, vd. Blue Belt Technologies Inc. 2013). Cerrah, 12° 'lik aşırı varus deformitesi nedeniyle kısmi yerine total diz protezi uygulamıştır.

» NAVIO, cerraha ameliyatın en doğru şekilde planlanmasında, dizin dengelenmesi ve bacak hizalanmasında, minimum kemik rezeksiyonu, implant uyumu ve pozisyonun belirlenmesine olanak tanımıştır.» Sonuç olarak NAVIO cerrahi sistemin, cerrahlara en iyi sonucu elde etmek için önceden belirlenmiş bir planı en doğru şekilde uygulayabilecekleri bilgi akışı sayesinde zorlu bir cerrahiye güvenle yaklaşmalarını sağladığı belirtilmiştir (Gregori A, vd. Blue Belt Technologies Inc. 2013).